Misvak Kullanımı Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Misvak Kullanımı Faydaları Nelerdir?

Misvak kullanımı, Peygamberimiz (S. A. V.) şöyle buyurmuştur; misvak kullanmanız gerekir, çünkü misvakta on güzellik vardır. Bunlar ise ağzı temizlemesi, melekleri sevindirmesi, Rabbi razı etmesi, dişleri beyazlatması, gözü parlatması, diş etlerini pekleştirmesi, diş kirini gidermesi, yemeği hazmettirmesi, balgamı kesmesi, namaza katınca sevap getirmesidir. Bu faydalı etkileri nedeniyle misvak kullanımı dinimizde tavsiye edilmektedir. Misvak Müslümanlar için kullanımı sünnet kabul edilen, diş temizliğinde önemli bir yeri bulunan araçtır.


Misvak kullanımı nasıl olmalı?


Misvakın taze olduğu açık kahverengi renginden anlaşılır. Bunun kullanımı direkt olarak dişlere sürtmekle olur. Kuru misvak kullanımı ise misvakın bir gün suda bekletilmesinden sonra olur. 24 saatte bir misvakın ucu kesilmelidir. Eğer misvak kullanımı uygulama için yeteri kadar zaman ayrılırsa, oldukça olumlu sonuçlara neden olur. Etkili bir diş temizliği için en az 5 dakika temizleme hareketlerini yapmaya devam etmek gerekir. Başka işlerle uğraşırken, misvakın ağzın içinde tutulması ya da çiğnenmesi oldukça hatalıdır.

Misvakın en makbul olanı kalınlığı küçük parmağı geçmeyecek kadar olanı, uzunluğu da bir karış kadar olanıdır. Lifleri yumuşadıkça kesilebilir ve defalarca kullanılabilir. Misvakın sağ elle küçük parmak altta olacak şekilde, kalan üç parmak üste kalacak şekilde, baş kısmı baş parmağa dayanacak şekilde tutulması sünnete uygun olur. Misvaklanmak ise dişlerin iç kısmını, dıl kısmını, alt ve üst kısmını, ön dişlerin kökleriyle, diş aralarını ovuşturmakla olur.


Misvak kullanımında hatalı kullanımdan kaçınmak gerekir

  • Misvaklama işlemi yatar vaziyette yapılmamalıdır. Bu şekilde kullanım dalakta büyüme neden olur.
  • Misvakın avuç içine alınmaması gerekir. Bu tutuş şekli basur rahatsızlığına neden olur.
  • Misvakın emilmesi son derece sakıncalıdır. Bu durum körlüğe neden olur.
  • Kullanımdan sonra misvakın yıkanması gerekir. Bu yapılmadığı takdirde şeytan onunla misvaklanır. Misvakın kullanım sonrasında yere yatırılmaması, dikine koyulması gerekir.

Misvak kullanım zamanları


Misvak kullanımı abdest alma sırasında ağza su verilmeden önce olabilir. Aynı zamanda ağız kokusu değiştiğinde, uykudan kalkınca, kanatmayacağından emin olunursa namaza durulacağı zaman, eve girerken, toplantıya girerken, Kur'an'ı Kerim okunacağı zamanda misvak kullanımı sünnetten sayılır.

İnsanlar uykuda olduğunda ağzını kapattığından, hareket ettiremez. Bu durumda mikropların üremesi başlar ve plazma hareketlenir. Ağızda oluşan diş çürüklerinin büyük çoğunluğu uyurken meydana gelir. Uzmanların görüşüne göre dişler yatmadan önce temizlenmelidir. Peygamber Efendimiz (S. A. V.) bu durumun önemini 1400 sene önce anlatmıştır. Uzmanlar misvak kullanımı için, bakterilerin şekeri aside döndürmesini engellemek için yemek öncesi ya da yemek sonrası kullanılmasını yararlı görmüşlerdir.


Misvak kullanımı günde en az 5 defa olmalı

Her gün en az 5 defa misvak kullanımı dişlerde plak birikimini, diş etinde iltihaplanma riskini önemli oranda azaltır. Eğer misvak kullanımı bu sayıda olursa, sizlerde misvakın yararlı etkilerinden de faydalanmış olursunuz. Müslümanlar için sünnet kılınan misvak kullanımı işte böyle yararlı bir uygulamadır.

Misvak Kullanımı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Misvak Diş Beyazlatır mı?

Misvak Diş Beyazlatır mı?

Kadınlar Misvak Kullanabilir  mi?

Kadınlar Misvak Kullanabilir mi?

Misvak Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Misvak Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zeytin Ağacından Misvak

Zeytin Ağacından Misvak

Misvak Ağacı Türleri ve Özellikleri

Misvak Ağacı Türleri ve Özellikleri