Misvak Tozu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Misvak Tozu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Miskak tozu, halk arasında " Erak ağacı "olarak bilinen misvak, Avrupalılarca "Şecere-i Muhammed'i " olarak dillenmiştir. Hoş kokulu meyvesi yenen bu bitki, Doğu Afrika'dan Hindistan'a doğru uzanan bölgelerde yetişir. Tıpkı bir kalem gibi kolayca taşınabilen, pratik ve macunu içinde olan bir fırçadır. Misvak, çok eski yıllardan beri insanlar tarafından kullanılmaktadır. Diş sağlığı üzerinde büyük fayda sağlayan misvak, diğer diş macunu ve diş temizleme suları gibi dişlere zarar vermez. İçerisinde kimyasal barındırmayan tamamıyla doğal bir nesnedir. Misvak, Arabistan'da bulunan Erak ağacının dallarından, yaklaşık bir karış uzunluğunda kesilerek parçalara ayrılan, lifli yapıya sahip mucizevi bir üründür. Zeytin dallarından da olur fakat nar ve fesleğen dallarından misvak yapılamaz. Misvak, ağzı temizlemekle kalmayıp Allah'ın rızasını kazanmaya giden yollardan biridir. Nitekim Peygamber efendimiz (S. A. V)'in sünnetleri arasında yer almaktadır. Birçok hadiste misvakın fayda ve öneminden bahsedilmiştir. Tam anlamıyla zararsız ve doğal bir diş temizleme aracı olan misvak tozu ile, diğer diş macunlarının verdiği zararların önüne geçilebilir.


Misvak tozunun faydaları nelerdir?


Misvak tozu, diş çürümelerini engeller ve diş etini güçlendirir. Ağız kokusunu giderir ve diş eti iltihaplanmalarını önlemeye fayda sağlar. Misvak kabuğunda bulunan Spanin temizleyici maddesi sayesinde, öksürük ve üst solunum yolu rahatsızlıklarına yararı vardır. Misvakta bulunan yüksek fosfor, beyni çalıştırır, zindelik verir ve dişleri beyazlatır. Gözün görme oranını kuvvetlendirir ve hafızayı güçlü kılarak son nefeste şehadet getirmeyi hatırlattığı söylenmektedir. Her şeyden önce antiseptik bir özelliği olan çok faydalı bir maddedir. Dişler yararlı olan her çeşit temizleme aracı ile temizlenebilir. Ancak misvakın verdiği şifayı, sevabı ve temizliği hiçbir ürün veremez.


Misvak tozu nasıl kullanılır?


İsterseniz macun haline getirip kullanabileceğiniz misvak tozu, diğer diş macunları gibi aynı şekilde kullanılır. Öncesinde başka bir ürünle kullanmadığınız temiz bir diş fırçasını hafif ıslatarak misvak tozuna batırın ve dişlerinizi fırçalayınız. Daha sonra fırça ve dişlerinizi bol su ile yıkayınız. Doğal olması itibariyle yutulmasında hiçbir sakınca olmayan misvak tozunu güvenle kullanabilirsiniz. Misvak tozunu aktarlarda veya hac malzemesi satan yerlerde bulabilirsiniz.

Peygamber efendimiz (S. A. V.)'den şu hadis rivayet edilmiştir; " Ümmetime güçlük çıkarmak korkusu olmasaydı, kendilerine her namaz vaktinde misvak kullanmalarını emrederdim. "

Misvak Tozu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Misvak Nasıl Kullanılır?

Misvak Nasıl Kullanılır?

Zeytin Ağacından Misvak

Zeytin Ağacından Misvak

Oruçluyken Misvak Kullanılır mı?

Oruçluyken Misvak Kullanılır mı?

Misvak Hangi Ağaçtan Yapılır?

Misvak Hangi Ağaçtan Yapılır?

Misvak Ağacı Türleri ve Özellikleri

Misvak Ağacı Türleri ve Özellikleri